Suomessa ei tarvitse nähdä nälkää

Kymmenellä eurolla saa viikon sapuskat ja kymmenen euroa saa hankittua rehellisin keinoin. Tällaisen väitteen esitin eräässä US:n uutiskommentissa. Palaute oli sellaista, että päätin perustella väitteeni.

Toki ruokaan on helppo saada menemään enemmän kuin 10 euroa per viikko ja sierainpari - mutta kymmenellä eurolla saa sellaiset viikon sapuskat, ettei tarvitse nälkää nähdä.

Kaurapuuro

Kaurapuuro on erittäin terveellinen, halpa ja yksinkertainen valmistaa mikroaaltouunissa - sekin hyvä puoli, ettei sen valmistaminen juuri lämmitä kämppää, eikä lautasella valmistettaessa tule ylimääräistä tiskiä.

Yhteen annokseen tarvitaan 1 dl kaurahiutaleita (40 g), 1 dl täysmaitoa, 1 dl vettä ja hiven suolaa (maun mukaan). Lisäksi mikroaaltouuni ottaa hieman sähköä.

Aines

Yksikköhinta €/kg t. litra

Annoshinta €

Kaurahiutale

0,85

0,034

Maito

0,69

0,069

Vesi

0,002

0,0002

Suola

n. 3

0,0005

Sähkö

0,12/kWh

0,012

Yhteensä

 

0,1157

Jos sitä syötäisiin 7 kertaa viikossa, niin se maksaisi noin 0,81 euroa - ja on hyvää sellaisenaan.

Makkararisotto

Halvasta lenkkimakkarasta, riisistä ja sipulista saa mahtavan hyvää ja halpaa syötävää. Kun kerralla keittää 6 litran kattilallisen, niin annoshinta ja annoksen hyväksi nähty vaiva on vähäinen.

1 l riisiä, 1,2 kg lenkkiä, 0,4 kg sipulia, 0,04 kg valkosipulia, 1 dl öljyä, 2,5 l vettä, mausteita, suolaa. 

Aines

Yksikköhinta €/kg t. litra

Kattilallinen €

Pitkäjyväinen riisi

1,58

1,26

Lenkki

1,76

2,11

Sipuli

0,95

0,38

Valkosipuli

5

0,20

Öljy

1,33

0,13

Cayennepipp, valkopipp

 

0,15

Vesi

0,002

0,005

Suola

n. 3

0,15

Sähkö

0,12/kWh

0,12

Yhteensä

 

4,38

Joillekin siitä kattilallisesta riittäisi varmaankin 10 annosta, mutta lasketaan tässä niin, että se kattilallinen syödään viikossa, eli 7 annosta. Siten annoksen hinnaksi muodostuu noin 0,63 euroa ja viikkokustannus se 4,38 euroa.

Puolukkapuuro

Puolukasta voi tehdä hyvää ja ravitsevaa puuroa monella eri tavalla. Tässä yksi helppo tapa tehdä todella hyvää halvalla. Puolukat ovat tietysti itse poimittuja, eli eivät maksa mitään (poimintamatkat polkupyörällä), paitsi jos on käytetty pakastettua sosetta, niin mukaan tulee melko mitätön kustannus sähköä.

Taas keitetään kerralla isohko kattilallinen se säästää työtä ja kustannuksia. Itse teen neljän litran kattilassa, sillä se kuusilitrainen on kiinni vaikka makkarakeitossa.

1 l puolukkasosetta (tai vastaavasti tuoreita), 4 dl (320 g) mannaryynejä, 0,25 kg sokeria, 2,5 l vettä, 1 tl suolaa. 

Aines

Yksikköhinta €/kg t. litra

Kattilallinen €

Puolukka

 

0,10

Mannaryynejä

1,10

0,35

Sokeri

0,69

0,17

Vesi

0,002

0,005

Suola

n. 3

0,01

Sähkö

0,12/kWh

0,10

Yhteensä

 

0,74

Sekin kattilallinen voidaan ajatella syötävän yhdessä viikossa. Puuron päälle joka kerta 1 dl maitoa, joten se 7 dl maidon hinta lisää 0,48 + 0,74 = 1,22 euroa viikossa.

Lisukkeet

Tietenkin edellämainittujen kolmen päivittäisen aterian lisäksi syödään vaikkapa 900g ruisleipää, kilohinta 1,76, joten siihen kuluu 1,58 euroa. Pannaan varttikilo voita viikossa, kilohinta 2,58, eli 0,65 euroa. Lauantaimakkaraa 0,6 kg kilohintaan 1,76 tekee 1,06 €. Tietysti vielä omia marjoja yms. eri olomuodoissa, mutta nehän eivät maksa juuri mitään. Välillä lauskin sijasta halpaa edamjuustoa - jopa alle 4 euroa kilo.

Yhteenveto

Edellä on tietysti vain yksi viikko-ohjelma. Makkararisoton sijaan voi olla vaikka makkarakeitto, kaalikeitto, sikanautasäilykerisotto, jne. Puolukkapuuron sijaan esimerkiksi raparperi-kaurapuuro tai riisipuuroa mustikkasopan kera.

Kaurapuuroon 0,81 €, risottoon 4,38, marjapuuroon maitoineen 1,22, leipään 1,58, voihin 0,65, lauski 1,06 € - yhteensä 9,70 euroa/viikko.

On mahdollista elää ihan hyvää elämää käyttämällä ruokaan vain 10 euroa per sierainpari viikossa. Eikä taatusti ole nälässä.

Muuta mukavaa

Etusivulle